Timp de citire: 5 minute
Bucureștiul a fost mereu un oraș al transformărilor, iar perioada Republicii Populare Române (R.P.R.) a lăsat în urmă mărturii vizuale fascinante prin intermediul cartofiliei. Astăzi, explorăm o colecție privată de opt fotografii (fețe și verso-uri) care ne deschid o fereastră spre o capitală mai aerisită, dominată de fântâni arteziene și un ritm al vieții mult mai așezat.
Ceea ce face această colecție specială nu sunt doar imaginile, ci și mesajele transcrise, care ne permit să urmărim fragmente din viața familiei Vicol din Fălticeni, într-o călătorie prin timp de acum 60-70 de ani.
1. Parcul Libertății și o amintire din 1953
Prima piesă a colecției ne transpune în anul 1953, în ceea ce astăzi cunoaștem sub numele de Parcul Carol I. Pe atunci, locația purta numele de Parcul Libertății. Imaginea surprinde o vegetație luxuriantă și un foișor cu influențe orientale, un peisaj care emana o liniște profundă.


Mesajul de pe verso: „Salutări din Ploiești și multă sănătate îți dorește o cunoștință din Roman. (Semnat: Aurora?)” Destinatarul este Tov. Rozica Langher, casieră la Cooperativa „7 Noiembrie” din Târgu Frumos. Este uimitor cum o carte poștală tipărită în București a unit simbolic orașe precum Ploiești, Roman și Târgu Frumos.
2. Vara lui 1961: Jocurile lui Dănuț în Parcul I.V. Stalin
Trecem în anul 1961, când actualul Parc Herăstrău purta numele de Parcul de Cultură și Odihnă „I.V. Stalin”. Vedem o fântână arteziană monumentală și, în fundal, silueta inconfundabilă a Casei Scînteii.


Mesajul lui Dănuț către părinți: „Dragă mamă și tată, aici eu mă simt bine toată ziua, mă joc și merg la ștrand. Voi ce mai faceți? O să vă scriu într-o scrisoare mai mult. Vă sărut cu dor, Dănuț.” Din text înțelegem importanța ștrandurilor din Herăstrău pentru recreerea bucureștenilor din acea epocă.
3. Navigație pe lacul Herăstrău în epoca R.P.R.
O altă perspectivă din 1961 ne arată latura sportivă a parcului: iahturi cu pânze albe brăzdând apa lacului. Este o imagine care contrastează puternic cu agitația urbană de astăzi.


Continuarea poveștii: Micul Dănuț revine cu un gând pentru mama sa, Georgeta Vicol: „Cu gândul mereu la tine, trimit această vedere. Te sărut.” Pe verso se observă ștampila poștală din 4 septembrie 1961.
4. Ateneul Român: O scrisoare de la „Tati” (1962)
Ultima piesă ne înfățișează Ateneul Republicii Populare Romîne în 1962. Piața este aproape goală, străjuită de flori, iar o singură mașină de epocă completează tabloul unei capitale elegante.


Transcriere exactă a mesajului: „„Scumpă și iubită mea,
La ora 11 am ajuns bine. Astăzi seară sau mâine seară plec mai departe. Călătoria a fost foarte bună. Când mă reîntorc vă scriu, să nu vă dumeriți de ce nu trec pe la voi, dar să știi că nu vin de frica lui… [indescifrabil]. Ce mai faceți? Dănuț sper că nu-ți mai face problemele tale. Vă sărut cu toată dragostea, [Semnătură]””
Această corespondență trimisă către Ing. Vicol Mircea în Fălticeni închide cercul unei familii care, prin aceste simple vederi, a lăsat posterității o dovadă de afecțiune și o cronică vizuală a Bucureștiului de altădată.
| Anul Editării | Locația Surprinsă | Tip Timbru / Valoare | Expediat din / către | Tema Vizuală |
| 1953 | Parcul Libertății | 20 bani (R.P.R.) | Ploiești -> Tg. Frumos | Grădină urbană & Foișor |
| 1961 | Parcul I.V. Stalin | 40 bani (Aeriană) | București -> Fălticeni | Fântâni & Casa Scînteii |
| 1961 | Lacul Herăstrău | 20 bani (Sculptură) | București -> Fălticeni | Agrement, Iahting |
| 1962 | Ateneul Republicii | 40 bani (Aeriană) | București -> Fălticeni | Arhitectură clasică |
Îți place această incursiune în trecut? Lasă un comentariu dacă recunoști clădirile din poze sau dacă ai și tu în colecție vederi trimise de părinții sau bunicii tăi!